Stan zdrowia Państwa ulubieńca często wymaga przeprowadzenia przez lekarza weterynarii badania , zabiegu ambulatoryjnego lub operacyjnego w znieczuleniu ogólnym (narkozie).
Fachowa wiedza i nowoczesne metody leczenia w połączeniu ze specjalistycznym sprzętem, pozwalają na zmniejszenie do minimum ryzyka związanego ze znieczuleniem ogólnym i operacją. Należy jednak pamiętać, że każdym przypadku istnieje pewne ryzyko wystąpienia komplikacji, nawet przy rutynowym zabiegu. Dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie zwierzęcia do zabiegu przebiegającego w znieczuleniu ogólnym . Pełny żołądek stanowi obciążenie układu krążenia i może opóźniać efekty znieczulenia, ponadto nasila wymioty będące skutkiem ubocznym środków sedacyjnych. Może wówczas dojść do aspiracji treści pokarmowej do płuc i następnie poważnych komplikacji. Bezwzględnie zaleca się 12-24 godz. głodówkę przed operacją oraz 4-6 godz. wstrzymanie podania płynów.
W przypadku zwierząt poruszających się swobodnie – jak np. koty wychodzące, należy je przetrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach i w razie potrzeby wyprowadzać je na krótkie spacery na smyczy. Takie postępowania znacząco ułatwia przeprowadzenia operacji i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań.